Sommarens sista resa

När vi satt och funderade på vart vi ska sikta nästa sommar med husvagnen kom jag på att vi inte skrivit om den sista resan den här sommaren! En riktigt lyckad resa som innehöll det mesta som vi vill ha.

Resan började på Alnön tillsammans med Kent, Ellen, Patrik, Junie och Ilse. Tyvärr var inte Åsa riktigt kry så hon var kvar hemma i stan. Den här gången kom vi upp med husvagn och det blir trångt och allmänt krångligt att få upp den till platsen där vi stått med husbilen men Kent hade pratat snällt med grannen innanför, där vägen slutar, och det var OK för dem att vi stod på vägen.

Sämre kan man ju stå med husvagnen!

Som vanligt spenderade vi mest tid uppe tillsammans med resten av gänget och hade det allmänt bra!

Frukost i husvagnen är mysigt!

Junie skulle kolla sina glasögon så vi var lite låsta vid Sundsvall de första dagarna men hon passade på att göra sig hemmastadd i husvagnen inför vår resa till någon trevlig camping.

Bilresan var alldeles för lång enligt Junie!

Efter några bra dagar så åkte vi äntligen iväg, föräldrarna var lite oroliga för hur det skulle gå men det enda var att bilresan var lite väl lång enligt Junie, vi hade ju valt att åka till Örnsköldsvik.

Nära skogen och väldigt bra plats för oss och hundarna.

Gullviks camping stod vi på för ett par år sedan med husbilen och då stod vi på husbilsplatserna närmare vägen, den här gången hamnade vi granne med skogen på en av de stora platserna (röd plats) eftersom vi helst ville ha lite mer utrymme för spring på tomten. Perfekt plats, speciellt som det inte kom någon till platsen ovanför oss.

Det vi inte gjorde förra gången var att gå i skogen, vi hade valp den gången och promenaderna blev rätt korta, men det borde vi ha gjort! Snett emot vår tomt är en av entréerna till de ”leder” som finns och de är helt kanonbra! Rundslinga som kom tillbaka till samma plats eller någon av de andra lederna gjorde ingen skillnad alla var bra markerade och underhållna. Om man ska vara gnällig så fanns det en del mygg men vad kan man vänta sig i Norrland när det dessutom finns en del stående vatten.

Syftet med resan var ju inte att i första hand gå i skogen även om alla vi som var med gillar det. Syftet var ju att Junie skulle få följa med Farmor och Farfar på en husvagnsresa med bad, kul och mys! Allt det blev som planerat om inte ännu bättre!

När det var dags för hemfärd var den lilla damen inte alls nöjd utan tyckte att vi gott kunde stanna flera dagar till!

Tyvärr hade vi inte planerat för fler dagar och dessutom började det bli dags för oss att återgå till vardagen. Ett par dagar på Alnön blev det innan det slutligen bar av hemåt mot arbete och vardag.

Lämna en kommentar